Montella, Türk taraftarların turnuva başından bu yana olan büyük desteğinin kendilerini çok iyi motive ettiğini belirterek, “Taraftarımız harika. Bütün maçlarda harikaydı. Son derece coşkuluydular. O coşkularını, sevgilerini stattan, otele her noktada gösterdiler. Her zaman çok doğru davranış sergilediler. Yarın da kendilerinden bunu bekliyorum. Hollanda’nın taraftarı da güçlü bir taraftar ama ben çok takip edemedim. Kasım ayında burada Almanya ile oynadık. Stadyumda neredeyse tamamen Türk taraftar vardı.” ifadelerini kullandı.

Deneyimli teknik adam, “Türkiye’ye ile aranızda çok güçlü bir bağ var. Bu kadar güçlü bir bağ nasıl oluştu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Çok basit. Ben Napoli’de küçük bir şehirde büyüdüm. Orada Napolilere karşı ırkçılık ve ön yargılar vardı. Türkiye’ye geldiğimde, düşünce yapısıyla benzerlikler gördüm. Kendimi gerçekten evimde hissediyorum. Sanki çocukluğuma dönmüş gibi hissediyorum. Taraftara şunu söylemek istiyorum, kendiniz olsun ve bugüne kadar yaptığınızı yapın. Türk gururunuzu sergileyin. Takıma yakın durun, bizi destekleyin. Maçın içinde bizim duygularımıza hakim olmamız gerekiyor. Turnuvanın en genç takımıyız. Bizim yapmamız gereken tüm bu duygusal boyutunu yönetmek ve bunu enerjiye dönüştürüp, sahada kullanmak. Biz daha genciz ve bir anlamda daha fazla enerjimiz olabilir, bu da bize avantajı getirebilir.”

Yarın 3 oyuncusunun cezalı olduğunu ve bunun her zaman rastlanan bir durum olmadığının altını çizen deneyimli teknik adam, “Tüm oyuncular gerekeni yaptı. Harika maçlar oynadı. 3’lü, 4’lü savunma bu benim bugün açık edeceğim bir şey değil. Kaan maça başlayabilir. Tek söyleyebileceğim şey, Kaan ilk tercih olarak başlaması gerek ama göreceğiz. Hocanın görevi en iyi hücum alanları oluşturan, dengeli takım kurmaktır. Biz hücuma meyilli bir takımız. İstatistiklere, attığımız gollere baktığınızda bunu çok net görüyorsunuz. Ferdi hücuma yönelik bir oyuncu, ben açıkçası bu durumdan hiç etkilenmedim. Ama santrforlu da oynadık, gol de attık. Elimizde birkaç imkan var. Bunları da ihtiyacımıza göre kullanacağız.” şeklinde konuştu.

Takım ruhunun en büyük kazanımları olduğunu aktaran Montella, “Maç kazanmak beni mutlu ediyor. Takım bir vücut oldu. Beraber çok iyi ve sıkı çalışıyoruz. Herkes kendisinden istenileni yapıyor. Maç içerisinde herkes ne yapacağını biliyor. Bu takımın bir ruhu var. Bir ruh oluşturmak zordur. Bu bizim başardığımız bir şey. Gerçekten gururlandırıyor. Netice ne olursa olsun, çünkü bazen netice detaylarda saklı olabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Milli takım teknik direktörü, yabancı bir basın mensubunun Arda Güler hakkındaki sorusu üzerine, “Çok yetenekli bir oyuncu. Belki sol ayağı benimkinden biraz daha yumuşak. Arda sürekli oynama ihtiyacı olan bir oyuncu. Yıl içerisinde sakatlıklar yaşadı, kendisi için çok kolay bir süreç olmadı, bunu görüyoruz. Ne kadar maç oynarsa o kadar daha iyi performans gösteriyor, aynı maç içerisinde bile. Ümit ediyorum devamlılığını sağlayabilir, çünkü o yeteneği kendisini her yere götürmeye yeterli.” ifadelerini kullandı.


Kaynak bağlantısı