Ulvi Yönter 11 Mayıs 1976’da Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesinde dünyaya geldi. Tam adı İzzet Ulvi Yönter’dir. Aslen Afyonkarahisarlıdır. Şimdilerde 48 yaşındadır. Babası Emirdağ Çiftlik köyünden Cevdet Yönter, annesi ise Tez Köyü’nden Ayşe Dudu Yönter’dir.

Çocukluk dönemini Emirdağ’da geçiren Ulvi Yönter, ilk, orta ve lise öğreniminin ardından İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni ve Tarih Bölümünden mezun oldu.

Lisans eğitiminin ardından akademik olarak devam etme kararı alan Ulvi Yönter, Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Politikası Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Daha sonrasında ise  Gazi ve Anadolu Üniversitelerinde iktisat alanında doktora yaptı.

Akademik çalışmalarının yanı sıra Ulaştırma ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda müfettiş olarak görev yaptı.

Ulvi Yönter'in hayatı

SİYASİ KARİYERİ

Ulvi Yönter siyaset sahnesinde de aktif olarak yer alan isimler arasında. MHP’De aktif olarak çalışan Yönter, Haziran 2015 genel seçimlerinde MHP İstanbul milletvekili olarak seçildi. Ardından 2018’de ve 2015’te de İstanbul milletvekili olarak TBMM’de yer aldı. Aynı zamanda MHP Genel Başkan Yardımcılığı yapmaktadır.

ULVİ YÖNTER’İN EŞİ

Ulvi Yönter, Meltem Yılmaz Yönter ile evlidir ve bir çocuk babasıdır.

Ulvi Yönter'in kariyeri

Kaynak bağlantısı