Delice ilçesine bağlı Büyükyağlı köyünde etkili olan dolu ve sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi. Derenin taşması sonucu köy içindeki yollar göle döndü, sular altında kalan ekili tarım arazilerinin tamamı zarar gördü.

VATANDAŞLAR EVLERİNDE MAHSUR KALDI

Evde mahsur kalan bir vatandaş, ekiplerin yardımıyla kurtarıldı. Afetin yaşandığı köye gelen Delice Kaymakamı Mustafa Babacan, muhtar Veysel Akçadağ ve vatandaşlardan bilgi aldı. AFAD ekipleri de hasar tespit çalışmaları yapmak için köyde incelemelerde bulundu.

Kırıkkale Valiliği İl Özel İdaresi ekipleri, köy yollarında selin taşıdığı taşları kaldırmak için temizlik çalışmalarını başlattı. Zarar gören ekili tarım arazileri ve yollar dron ile havadan görüntülendi.

Tüm kent neye uğradığını şaşırdı! Çiftçi: 'hayatımda böylesini görmedim'

‘ÖMRÜ HAYATIM BOYUNCA BÖYLESİNİ HİÇ GÖRMEDİM’

Köyde çiftçilik yapan Muhittin Özçelik, “Ömrü hayatım boyunca hiç görmediğim şekilde dolu ve yağmur yağışı geldi köyümüzde. Bu yağmur ve dolu yağışı neticesinde ekili alanlarımızda çok büyük zararlar meydana geldi. Ekili hiçbir alan kalmadı. Meyve ağaçlarının da tamamı zarar gördü. Köyün içerisindeki yollar kullanılamaz hale geldi” dedi.

‘ELİMLE YETİŞTİRDİĞİM ÇAMLARIM MAHVOLMUŞ’

Sel sularının evini ve bahçesini bastığını ifade eden çiftçi Galip Filizay, “Dereden taşan sular evimi, bahçemi su bastı. O kadar emek verdiğim çamlar zarar gördü. Bahçemizde tamamen sel oldu. Domates, biber vardı, ondan da geçtim ama çamlara üzülüyorum. Elimle yetiştirdiğim çamlarım mahvolmuş” diye konuştu.

Tüm kent neye uğradığını şaşırdı! Çiftçi: 'hayatımda böylesini görmedim'

‘İLK DEFA BÖYLE BİR AFET OLDU’

Yağışın kuvvetli olduğunu belirten çiftçi Ali Ayar, “Çok kuvvetli yağdı. İlk defa böyle bir afet oldu. Bütün bahçelerimiz sular altında kaldı. Çok şükür ki can kaybımız yok. Mal kaybımız var, meyvelerimiz, sebzelerimiz bir şeyimiz kalmadı” diyerek yaşadığı durumu anlattı.

Tüm kent neye uğradığını şaşırdı! Çiftçi: 'hayatımda böylesini görmedim'

Tüm kent neye uğradığını şaşırdı! Çiftçi: 'hayatımda böylesini görmedim'

Tüm kent neye uğradığını şaşırdı! Çiftçi: 'hayatımda böylesini görmedim'


KAYNAK: İHA

Muhammet Arif Güreli
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul’un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com’da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynak bağlantısı