Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, ABD’de Türk toplumuyla bir araya geldi. Kurtulmuş buradaki konuşmasında, çatırdayan müesses nizamın Türkiye için riskleri ve fırsatlarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

TÜRKİYE YENİ DÜNYA DÜZENİNE GÜÇLÜ GİRİYOR

İşte Kurtulmuş’un açıklamalarından öne çıkanlar:

“Şimdi karşımızda çok kutupluluk denen yeni bir dönemin başlangıcı var. Çok kutupluluk, birçok alanda önümüze çok yeni imkanlar, çok yeni tehditler, çok yeni fırsatlar sunuyor. Çok kutupluluğu iyi anlamak ve ona göre mücadele etmek zorundayız. Türkiye olarak dünyanın en zor bölgesinde yaşıyoruz.

Önümüzdeki döneme çok daha güçlü bir şekilde giriyoruz. Türkiye olarak karşımıza çıkan tehditlerden yılarak değil, bir takım gelişmelerden çekinip geri adım atarak değil, önümüzdeki fırsatları değerlendirerek yolumuza devam edeceğiz.

Türkiye bütün farklı bölgelerde, iş birliğini geliştirebilme potansiyeline sahip dünyadaki ender ülkelerden bir tanesidir. Türkiye 300 milyon Türk dünyasının yaşadığı bir coğrafyanın parçasıdır. Türkiye aynı zamanda NATO’nun üyesi.

Türkiye İİT’nın bir parçası. Türkiye, BRICS ve Şangay iş birliği örgütleriyle birtakım temaslar içinde olan bir ülke. Hiçbir zaman at gözlüklerini takmaksızın dünyanın bütün ülkeleriyle iyi ilişkiler geliştireceğiz. Rusya – Ukrayna’daki savaşta iki ülkeyle görüşebilen tek ülke Türkiye oldu.

Türkiye, önümüzdeki dönemde çok kutuplu dünyanın kendisine sunduğu fırsatları en iyi şekilde değerlendirecek.”


Erhan Ceylan
Haber7.com – Editör

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber’de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor.

Dijital medya kariyeri Haber 7’de devam etmektedir.

Kaynak bağlantısı