Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan ordusunun gerçekleştirdiği “Ateş Saldırısı 2024” adlı tatbikatın ardından gazetecilere açıklama yaptı. Vucic, Kosova’nın geçen yıl satın aldığı Bayraktar TB2 SİHA’ların 5 ve 20 Haziran’da Sırbistan yakınlarında uçuş gerçekleştirdiğini belirterek, “Biz onlara avucumuzun içi gibi baktık, başka zaman olsaydı uzun süre havada kalmazlardı.” iddiasında bulundu. Uçuşun yapıldığı bölgenin NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) kontrolü altındaki bir alan olduğunu belirten Vucic, KFOR’un kontrolündeki bölgeye saygı duyduklarını söyledi. Vucic, bunun ülkesi için bir güvenlik sorunu teşkil etmediğini dile getirerek, “Biz bu uçuşları analiz ettik. Elbette bu, ordumuzun yeteneklerini daha geniş anlamda gözetlemek için yapıldı.” diye konuştu.

KOSOVA'DAN İDDİAYA RET

Kosova Savunma Bakanı Ejup Maqedonci ise, yaptığı açıklamada, Vucic’in açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ifade etti. Maqedonci, “Kosova Güvenlik Gücü bünyesinde Bayraktar TB2 SİHA’larıyla çalışan insansız hava sistemleri birimimiz var ve bunların operasyonları normal olarak Kosova Cumhuriyeti toprakları içerisinde, herhangi bir komşu ülkeyi gözetleme niyeti olmadan ve herhangi bir ülkenin hava sahasını ihlal etme niyeti olmadan gerçekleştiriliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

SIRBİSTAN, KOSOVA’NIN BAĞIMSIZLIĞINI TANIMIYOR

Sırbistan, 2008’de bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı hala kendi toprağı olarak görüyor. Kosova ve Sırbistan, Avrupa Birliği arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için çözüm bulmaya çalışıyor.​​​


KAYNAK: AA

Erkan Talu
Haber7.com – Dış Haberler Editörü

Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ’da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık’ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, “Sanat Tarihi” bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine “muhabir” olarak Kanal 7’de başladı. Kanal 7’de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak “Ana Haber”e bültenler hazırladı. Kanal 7’de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7’ye geçti. Kariyerini, “Haber7 Dış Haberler Editörü” olarak devam ettiriyor.

Kaynak bağlantısı