İstanbul ve Ankara, Sakarya ve Bursa’nın aralarında olduğu birçok ilde gökyüzünde gök taşı görüldü. Gök taşının atmosferdeki geçişi vatandaşlar tarafından saniye saniye görüntülendi.

İSTANBUL SEMALARINDA GÖK TAŞI

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, İstanbul’un birçok noktasından görülen gök taşı objektiflere takıldı. Görüntülerde etrafa ışık saçan gök taşının, atmosferdeki geçişi saniye saniye kameraya yansıdı. Görüntüleri çeken vatandaşların yaşadığı şaşkınlık da anbean kaydedildi.

ANKARA VE BİRÇOK İLDEN GÖRÜLDÜ

Öte yandan gökyüzünde seyreden ve etrafına ışıklar saçarak adeta geceyi gündüze çeviren gök taşı, İstanbul’un yanı sıra Ankara, Bursa, Sakarya ve birçok ilde de görüldü.

İstanbul ve Ankara semalarında göktaşı görüntülendi

TÜRKİYE UZAY AJANSI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye Uzay Ajansı da konu ile ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu. Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır. Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır. Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.

Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir.”

İstanbul ve Ankara semalarında gök taşı görüntülendi

İstanbul Ankara Güncel Haberler

Kaynak bağlantısı