Bugun...
Bizi izleyin:


  ALPASLAN DÜZGÜN


  Facebookta Paylaş

  PATLICAN VE DALKAVUKLUK
  Tarih: 19-03-2019 08:10:00 Güncelleme: 19-03-2019 08:10:00


  Dalkavuk olduğunu düşünen ve dalkavukların gazıyla yöneticilik ve siyaset yapan herkes bu yazıyı üzerine alınabilir.

  Bu anlatacağımız tamamen patlıcanın konu olduğu bir hikâyedir. Malum patlıcan da günümüz siyasetçilerinin dilinde, pazarda-markette kilosu 13-14 liradan satılıyor ya, revaçta, gündemde ya, siz okuyun en iyisi ne demek istediğimden bir değil, bin anlam çıkartın!

  Padişahın biri patlıcanı çok severmiş. Ne zaman şu patlıcan musakkaya bir türlü doyamıyorum dese dalkavuğu da. Aman padişahım siz söyleyince ağzımın suyu akıyor. Akşam olsa da yesek dermiş.

  Padişah imambayıldıdan söz edecek olsa. Padişahım imambayıldıyı icat edenin mekânı cennet olsun nefis bir yemek. İnsan yemeye doyamıyor demiş.

  Padişah karnıyarıktan, patlıcan dolmasından, kızartmasından, kebabından, patlıcan salatasından, turşusundan söz ettikçe dalkavuk da göklere çıkarırmış.

  Hikâye bu ya gel zaman git zaman padişah patlıcandan bıkmış. Sofraya değil yemeği, salatası, turşusu patlıcanın (P) harfinin gelmesini bile yasaklamış. Şu patlıcan musakkanın neresini beğenirler de yerler bir türlü anlamıyorum dediğinde, dalkavukta hemen padişahın sözünü tamamlarmış. Aman padişahım bu musakkanın yenilmesinin yasaklanması lazım. Padişah diğer bir gün, bu insanlara hayret ediyorum o kadar güzel salata çeşidi varken akşam yemeğinde tutup patlıcan salatası yiyorlar. Anlamak mümkün değil! Dediğinde dalkavuk sözünü kesercesine hemen lafa atılarak, “Padişahım bu insanlarda damak zevki diye bir şey yok. En iyisi patlıcanın yetiştirilmesini yasaklamalı. Adını bile duymaktan nefret ediyorum” demiş.

  Bu konuşmaları duyan biri dayanamamış ve padişahın olmadığı bir ortamda dalkavuğa sormuş, “Yahu sen bir zamanlar patlıcanı över ve adeta göklere çıkarırdın. Şimdi ise patlıcanı ve yemeklerini kötülüyorsun. Nasıl olur da bu kadar değişebilirsin hayret” Dalkavukta hemen cevap vermiş, “Ben patlıcanın değil padişahın dalkavuğuyum!”. Anladınız mı?

  Padişahı bırakın, günümüzde en üstünden tutun da en altına kadar birçok yönetici ve seçilmiş dalkavuklara teslim olmuş durumda. Sürekli pohpohlanmak istiyorlar. Eleştiri değil hep övgü duyma peşindeler. Onları övüyorsan muteber adamsın. Eleştirdin mi, yanlış yapılan bir şey konusunda uyardın mı, vay haline işte o zaman yandın. Ego denilen şey elimiz, kolumuz, ayağımız, burnumuz ve gözlerimiz gibi her insanda ortak bir özellik. Nasıl elimize, dilimize sahip oluyor özen gösteriyorsak dalkavukların esiri olmamak için egomuzun şişmesini engellemeye de özen göstermeliyiz. Bunu yapamayanların eline, koluna, diline, gözüne sahip çıkamayanlardan hiçbir farkı yoktur. İnsanların bilinçaltı içgüdü gibi daha başka ortak özellikleri de var.

  Egosuna hoş davranan dalkavuklarına yenik düşenler bilinçaltı ve içgüdülerine hitap edenlere karşı mum olup erirler ve kaynakları eritirler. Yönetici ve siyasetçi seçerken dikkatli olmak gerekiyor. Dalkavuklarının gazıyla değil kitlenin ihtiyaçlarını ve nabzını tutabilen halkının önerileriyle halk için, memleketi için hareket edenlere pozitif ayrımcılık yapmak gerekiyor. Yoksa bu dalkavuklar bizi kenara itmeye, kendi menfaatleri için her şeyi yapmaya devam eder giderler. Seçim sizin tabi de benim anlattığım sadece bir hikâyeydi.  Bu yazı 15501 defa okunmuştur.

  FACEBOOK YORUM
  Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

  ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  SON YORUMLANANLAR
  FOTO GALERİ
  • Atatürk
   Atatürk
  • Fantastik
   Fantastik
  • Yurdum İnsanı
   Yurdum İnsanı
  • Bebişler
   Bebişler
  FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  • AFRİN'E SELAM OLSUN
   AFRİN'E SELAM OLSUN
  • TEZYEM KADAR OLAMADIM
   TEZYEM KADAR OLAMADIM
  • NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
   NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
  • CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
   CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
  • GÖRÜNMEZ KAZA
   GÖRÜNMEZ KAZA
  • SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
   SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
  VİDEO GALERİ
  YUKARI