Bugun...
Bizi izleyin:


  ALPASLAN DÜZGÜN


  Facebookta Paylaş

  Önce Zihniyet Dönüşümü Gerekli Bu Şehre
  Tarih: 07-08-2018 07:26:00 Güncelleme: 07-08-2018 11:24:00


  Çözüm odaklı konular nasıl olurda çözümsüzlüğe sürüklenir ve bunu nasıl becerirler? Gurur ve kibir birleşince makamda, sorun olmayan bir iş dahi sorun olur çıkar. Çark o kadar yavaş döner ki dişliler arasında kalan çalışanlar hep kendini yorgun hisseder.

  Verimli bir çalışma için işi ehline vermek gerekiyor. Herkes, işi benden daha iyi kimse bilemez diye iddia da bulununca işi gerçekten yapacak insanda buyurun yapın deyip bir köşeye çekilmek zorunda bırakılıyor.

  O kadar bilgili ve kültürlü bir şehiriz ki, akıl vermekte üstümüze yok. Sadece akıl vermekle kalsak iyi, birde düzeltme çalışmamız yok mu, işte orada kopuyor köprünün halatları. Köprü sağlam da şükür zorlaya zorlaya bir şeyler meydana çıkıyor. Ama hiç kimsenin istediği gibi olmadığını da bir köşeye bırakalım. Yapabildiğimiz bu diyerek ortaya farklı bir şey çıkıyor. Başka değerlendirilecek alternatif olmadığı içinde mecburi istikamet elde ne varsa onu kullanmak zorunda kalıyorsunuz.

  Doğru eylem planı maalesef yok bizim şehrimizde. Şehir olarak kurumsallığı yakalayamadığımız için eski düzenle (kaba düzen) devam ettirilmeye çalışılıyor işler. Hak edene değil de hatırı olana teslim ediliyor görevler ve işler. Hatır işi olan ısmarlama iş uzar da uzarmış. Ne işi veren bir şey diyebilirmiş nede işi verenin bir şey diyemeyeceğini iyi bilen bu hatırlı kişiler, işi hakkıyla yapmak için çaba göstermezlermiş. Şehir için düşün kendin için çalış. İşinin hakkını verirsen birilerinin seni orada tutmak için hatırını ortaya koymazsın.

  Bu şehrin dinamiklerini bilmiyorsanız, bunların üzerine proje ve çalışma üretmenizde imkânsız olacaktır. Taşıma suyla değirmen dönmeyeceği gibi değirmende ki buğdayında heba olacağını unutmamak gerekir. Birde tekere çomak sokmak diye deyim vardır. Çomak olanları fark edip tekeri kurtarmazsanız bir süre sonra elinizdekinden de olur çırpınmaya başlarsınız.

  Akıl akıldan üstündür. İstişarede bulunmak sünnettir. Emek vermeden belli makamlara gelen insanlar, kendilerine yalakalık yapmayan, iltifat etmeyen, biat etmeyen insanlardan uzak durmayı tercih ediyorlar. Şehir olarak o kadar çok alışkınız ki bu duruma.

  Kısacası Niğde’ye bir zihniyet dönüşümü gerekli, yapılarımızda kurumsallık işleme konulmalı ilk olarak. Şehrin en büyük kurumlarında bile hatır-gönül yordamı işlemektedir. Bundan vazgeçmediğimiz sürece bu şehre ne yapılsa eğrelti duracaktır.

  Yazımın sonunda kısa bir hikâye anlatmak istiyorum…

  Vakti zamanında işini iyi yapan bir mühendis, bulunduğu her görevde artı değerler katarak yükselmiş. Öyle yükselmiş ki gittiği her yerde elinde sihirli değnek var gibi projeleri şehre uyumlu halde işlermiş. Gün olmuş devran dönmüş, memleketi olan şehirden istek gelmiş. Çok iyi bildiği şehrini önce istememiş ama yapacak bir şey yok. Anne ve Babası; “Oğlum gurbet elleri bırak gel şehre, yanımızda kal bak yaşımızda ilerlerdi” diyerek ikna etmişler.

  Mühendis Bey ilk geldiği gün şehre, şehrin ne kadar çok eksiği olduğunu ve neden bu eksikliklerin giderilmediğini bildiği halde, bir ön çalışma yaparak şehrin sorunlarını sıralamış. Sorunları çözmek adına tam yetki istemiş, tüm yetki senindir diye de sözü almış. Başlamış işe, bir iki derken hop dur bakalım diyen, çatlak sesler çıkmaya başlamış ve işini yapamaz hale gelmiş. Tam yetki verende destek olmayınca şehri bırakıp tekrar başka şehirlere gitmiş.

  İşte şehrimizin hali budur. İş yapacak insana işini yaptırmayacak insan o kadar çok ki. Ve bunlar yukarıda dediğim gibi hak etmediği masalarına kurulmuş oturmaktalar.

  İşte Niğde’nin gerçek sorunu bence budur.

  Saygılarımla.

     Bu yazı 10032 defa okunmuştur.

  FACEBOOK YORUM
  Yorum

  YAZARIN DİĞER YAZILARI

  ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  SON YORUMLANANLAR
  FOTO GALERİ
  • Manken
   Manken
  • Atatürk
   Atatürk
  • Fantastik
   Fantastik
  • Yurdum İnsanı
   Yurdum İnsanı
  • Bebişler
   Bebişler
  FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  • AFRİN'E SELAM OLSUN
   AFRİN'E SELAM OLSUN
  • TEZYEM KADAR OLAMADIM
   TEZYEM KADAR OLAMADIM
  • NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
   NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
  • CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
   CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
  • GÖRÜNMEZ KAZA
   GÖRÜNMEZ KAZA
  • SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
   SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
  VİDEO GALERİ
  YUKARI