Bugun...
Bizi izleyin:  GÜLBABA'YI ANMA VE YAĞMUR DUASI YAPILDI

  Tarih: 13-05-2017 09:57:56 + -


  Niğde'nin merkezine bağlı Güllüce köyünde geleneksel olarak her yıl olduğu gibi bu yılda “Gülbaba’yı Anma ve Yağmur duası" geniş katılımla yapılan etkinliği TRT televizyonu canlı yayın yaparak gerçekleşti.


  GÜLBABA'YI ANMA VE YAĞMUR DUASI YAPILDI

  Bir gün önce kesilen kurbanların etleri bulgurla birlik türbe yakınında bulunan mutfakta köyün ileri gelen usta aşçıları tarafından pişirilen yaklaşık 5 ton bulgur pilavı uzaktan ve yakından gelen misafirlere ikram edildi.

  Gelenek ise hiç bozulmadı önce namaz kılındı bereket için yağmur duasına ise Türkiye büyük millet meclisi idari amiri ve Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Belediye Başkan Yardımcısı Rıfat Özkan, Niğdeli olup hayırsever Ankara'da iş adamı Fazlı Ateş, Ak parti İl Yönetiminden Hüseyin Gökdemir, Güllüce Köyü muhtarı Ferhat Songur ve uzaktan yakından katılan misafirler eller semaya kaldırılarak yağmur duası yapıldı. Köyünün etkinliklerine gelen misafirlerine selamlama konuşması yapan ve Gülbaba’nın evliya olduğuna dikkat çeken Güllüce köyü muhtarı Ferhat Songur," Anadolu’da yetişen meşhur velilerden Misâli Baba ve Gül Baba lakapları ile tanınmıştır. On yedinci asırda yaşamıştır. Osmanlı sultanlarından 4.Murâd Hanla görüşmüştür.

  Bağdat severi sırasında ziyaretine gelen Sultana kış mevsiminde koynundan açılmış taze bir gül çıkarıp vermesi sebebiyle, Gül Baba lakabıyla anılmıştır. Misali Baba'nın vefatından sonrada çok kerameti görülmüştür. Kabrini ziyaret edip onu vesile ederek dua edenler bereketine kavuşmuştur. Misali Baba'nın kabrinin üzerinde türbe yoktur. Misali Baba'nın kabri üzerine defalarca türbe yapılmak istenmiş, ancak yapılan kısımların her sabah yıkıldığı görülmüştür. Bu zatın, üzerine türbe istemediği kanıtına varılarak bundan vazgeçilmiştir. Yine bir rivayete göre yakınındaki kubbeli türbede misafirlerin aydınlanması için​ konulan gaz lambaları ve gaz yağı bir gece biri tarafından çalınmak istenmiştir.

  Bunları türbeden alıp gitmek isteyen kimse, türbenin kapısını aniden kapandığını görmüş, ne kadar açmak istediyse açamamıştır. Aldığı şeyleri yerine koyunca kapı açılmış, tekrar alıp çıkmak istediğinde yine kapı üzerine kapanmıştır diyen Güllüce köyü muhtarı Ferhat Songur,"Osmanlı Sultanı Dördüncü Murad Han, Bağdat severine giderken Misâli Baba'nın bulunduğu köyümüzün yakınında bir yerde ordusunun istirahate çekmiş, bu sırada çevreyi dolaşan Sultan köyümüze uğramış köyün alt tarafında küçük bir kulübe görmüş. Yaklaşıp kapısını çalmış ve kulübenin açılıp, Sultanı, nur yüzlü bir zât karşılayıp, tebessüm ederek içeri alır ve onun velilerden olduğunu fark eden Sultan, hürmetle huzurunda oturup, bir müddet sohbetini dinledi ve duasını almış ayrılıp giderken Sultana birkaç avuç bulgur ve bir torbada saman vermiş, Sultan bunları alıp ordusuna döner.

  O gün yemek zamanı kendisine Misali Baba tarafından hediye edilen bir kaç bulgurun pilav yapılmasını ister. Sultanın emri üzerine bulgur, pilav yapılır. Bu bulgur pişirilirken gitgide artıp çoğalır ve kazanlar dolusu pilav olur. Bütün ordu bu pilavdan yiyip doğdu halde yine artar. Samanıda atlara verilir samanda artıp atları doyurur. Sultan, Misali Baba'nın bu kerameti üzerine huzuruna gider. Ona bazı hediyeler verir. Misali Baba, Sultanın hediyesini karşılık, elini koynuna sokup, daha yeni açılmış taze bir gül çıkarmış ve Sultana vermiştir. Sultan gül mevsimi olmadığı halde kışın böyle bir gül vermesini de başka bir kerameti olduğunu görerek, bir müddet daha sohbetinde kalır.

  Sonra duasını alır elini öper vedalaşıp ayrılır. Bağdat seferine giden Dördüncü Murad Han, Misali Baba'nın ve yol boyunca ziyaret ettiği veli zatların duası bereketiyle tarihte benzeri az görülen Zafer kazanmıştır diyen Güllüce köyü muhtarı Ferhat Songur, " Bu sebeple köyümüzde geleneksel olarak her yıl Gülbaba hazretlerini anıyoruz ve bereket için yağmur duası yapıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yılda kendi usullerimize göre pişirdiğimiz yaklaşık 5 ton bulgur pilavını uzaktan yakından gelen misafirlerimize ikram ettik “dedi.

   
  Kaynak: ANADOLUHABER

  Editör: ALPASLAN DÜZGÜN  FACEBOOK YORUM
  Yorum

  DİĞER Gündem Haberleri

  ÇOK OKUNAN HABERLER
  SON YORUMLANANLAR
  FOTO GALERİ
  • Manken
   Manken
  • Atatürk
   Atatürk
  • Fantastik
   Fantastik
  • Yurdum İnsanı
   Yurdum İnsanı
  • Bebişler
   Bebişler
  FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  • AFRİN'E SELAM OLSUN
   AFRİN'E SELAM OLSUN
  • TEZYEM KADAR OLAMADIM
   TEZYEM KADAR OLAMADIM
  • NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
   NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
  • CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
   CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
  • GÖRÜNMEZ KAZA
   GÖRÜNMEZ KAZA
  • SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
   SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
  VİDEO GALERİ
  YUKARI