Bugun...
Bizi izleyin:  Handeresi Barajında Çalışmalar Sürüyor

  Tarih: 11-05-2017 18:17:01 + -


  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Niğde’de yapımı süren Ulukışla Han Deresi Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı. Projenin tamamlanarak hizmete alınması ile Niğde’de yaklaşık 4 bin dekar zirai alan suyla buluşacak.


  Handeresi Barajında Çalışmalar Sürüyor

  Niğde Ulukışla Handeresi Barajı, Ulukışla’nın Handeresi Köyü’nün 750 metre güneydoğusunda Kanlı Deresi üzerinde inşa ediliyor. Kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edilen barajın gövdesi ise yaklaşık yarım milyon metreküp hacme sahip bulunuyor. Gövde dolgu işlemlerinin tamamlandığı baraj, temelden 37 metre yükseklikte inşa ediliyor ve bu barajda 1,41 milyon metreküp su depolanacak.

  Proje ile Ülke Ekonomisine Yıllık 5 Milyon 600 Bin Lira Katkı Verilecek

  Baraj inşaatı ile paralel yürütülen sulama projesinde de çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 90’ın üzerine ulaşılan sulama projesinin hizmete alınması  ile Niğde’de yaklaşık 4 bin dekar zirai alan suyla buluşacak. Sulama maksatlı inşa edilen bu proje ile ülke ekonomisine yıllık 5 milyon 600 bin lira katkı verilmesi ve 125 kişiye istihdam alanı sağlanması hedefleniyor.

  Projenin Haziran’da Tamamlanması Hedefleniyor

  Bu projenin hizmete alınması ile bölge çiftçilerinin sulama sahasından daha kaliteli ve ekonomik değeri daha yüksek ürün elde edebileceğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise ”Yaklaşık 14 milyon lira yatırım bedeli ile inşa ettiğimiz bu barajı Haziran ayı gibi tamamlamayı hedefliyoruz. Proje ile bölgede canlılık artacak, dolayısıyla köyden kente göçün de önüne geçilebilecek. Niğde’ye en büyük yatırımlar bizim hükümetimiz döneminde yapıldı. Bakanlık olarak Niğde’ye biz de gereken yatırımı yapıyoruz. Özellikle su alanında buraya yapacağımız yatırımlar sürecek” değerlendirmesinde bulundu.
  Kaynak: ANADOLU HABER

  Editör: ALPASLAN DÜZGÜN  Mustafa Ünsal / 11-05-2017 23:05:00

  i Meslek Lisesi Barajı gördük ancak bu yıl su tutulsaydı çok iyi olurdu bidaha böyle yağış olurmu bilemeyiz geçen yıl hüsniye barajinda su kalmamıştı yinede yapan ve yaptıranlardan (vergilerimizi doğru kullananlardan) Allah razı olsun.  FACEBOOK YORUM
  Yorum

  DİĞER Gündem Haberleri

  ÇOK OKUNAN HABERLER
  SON YORUMLANANLAR
  FOTO GALERİ
  • Manken
   Manken
  • Atatürk
   Atatürk
  • Fantastik
   Fantastik
  • Yurdum İnsanı
   Yurdum İnsanı
  • Bebişler
   Bebişler
  FOTO GALERİ
  VİDEO GALERİ
  • AFRİN'E SELAM OLSUN
   AFRİN'E SELAM OLSUN
  • TEZYEM KADAR OLAMADIM
   TEZYEM KADAR OLAMADIM
  • NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
   NİĞDE'DE YILANLARIN DANSI
  • CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
   CESEDİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN NİĞDE CEZAEVİNDEN KAÇTI
  • GÖRÜNMEZ KAZA
   GÖRÜNMEZ KAZA
  • SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
   SOKAK PATİLERİNE UZANAN KADIN ELİ
  VİDEO GALERİ
  YUKARI